VOLKSWAGEN Polo Variant 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2000–2001
74
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 998kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |