VOLKSWAGEN Polo Variant 1.6L 5MT FWD (100 HP)
2000–2001
99
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1037kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |