VOLKSWAGEN Polo Variant 1.6L 5MT FWD (75 HP)
1997–2000
74
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |