VOLKSWAGEN Polo 1.0L TGI 6MT (90 HP)
2021–
89
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |