VOLKSWAGEN Polo 1.0L TSI 7AT (110 HP)
2021–
108
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1132kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |