VOLKSWAGEN Routan 3.6L V6 FSI 6AT (283 HP)
2008–2013
290
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 77L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2040kg |
| Boot Capacity | 926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |