VOLKSWAGEN Routan 3.8L V6 6AT (197 HP)
2008–2013
194
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3800cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 312Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 77L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2044kg |
| Boot Capacity | 34L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |