VOLKSWAGEN Routan 4.0L V6 6AT (253 HP)
2008–2013
252
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4000cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 188kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 77L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2096kg |
| Boot Capacity | 926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |