VOLKSWAGEN Santana 1.3L 4MT FWD (60 HP)
1982–1985
59
bhp
Power
92
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1296cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |