VOLKSWAGEN Santana 1.6L TD 5MT FWD (71 HP)
1982–1985
70
bhp
Power
96
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 133Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |