VOLKSWAGEN Santana 1.8L 4MT FWD (90 HP)
1982–1985
89
bhp
Power
105
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |