VOLKSWAGEN Scirocco R 2.0L TSI R 6AT (265 HP)
261
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1439kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |