VOLKSWAGEN Scirocco 1.4L TSI BlueMotion 6MT FWD (125 HP)
2014–
123
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |