VOLKSWAGEN Scirocco 1.6L 4MT FWD (85 HP)
1977–1981
84
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3880mm |
| Width | 1620mm |
| Height | 1310mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |