VOLKSWAGEN Scirocco 2.0L TDI BlueMotion 6MT FWD (184 HP)
2014–
181
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |