VOLKSWAGEN Scirocco 2.0L TSI BlueMotion 6AT FWD (180 HP)
2014–
178
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1387kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |