VOLKSWAGEN Sharan 1.8L Turbo 6MT FWD (150 HP)
2000–2010
148
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1574kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |