VOLKSWAGEN Sharan 1.9L TDI 6MT FWD (115 HP)
2000–2010
114
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 181km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1583kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |