VOLKSWAGEN Sharan 2.0L TSI 6AT FWD (200 HP)
2010–
197
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 221km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2918mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 886L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |