VOLKSWAGEN Sharan 2.8L VR6 5MT (174 HP)
1996–2000
172
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |