VOLKSWAGEN Tiguan Allspace 2.0L TDI 4MOTION 7AT AWD (150 HP)
2021–
148
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1687mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 759L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |