VOLKSWAGEN Tiguan 1.4L TSI 6MT AWD (150 HP)
2008–2011
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1683mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |