VOLKSWAGEN Tiguan 1.4L TSI ACT 4MOTION 6MT (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 614L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |