VOLKSWAGEN Tiguan 1.4L TSI FWD 6AT (160 HP)
2011–2016
158
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1551kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |