VOLKSWAGEN Tiguan 2.0L TDI SCR 6MT (115 HP)
2016–2020
113
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1574kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |