VOLKSWAGEN Tiguan 2.0L TSI 4MOTION 6MT AWD (180 HP)
2011–2016
177
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4427mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1644kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |