VOLKSWAGEN Tiguan 2.0T TSI 16V 8AT AWD (184 HP)
181
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1687mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |