VOLKSWAGEN Touareg 2.5L TDI 6MT AWD (175 HP)
2002–2007
172
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2217kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |