VOLKSWAGEN Touareg 2.5L TDI R5 6MT AWD (174 HP)
2007–2010
172
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2461cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2222kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |