VOLKSWAGEN Touareg 3.0L V6 TDI 6MT AWD (225 HP)
2007–2010
221
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2276kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |