VOLKSWAGEN Touareg 3.0L V6 TDI 8AT AWD (204 HP)
2010–2014
201
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 2137kg |
| Boot Capacity | 909L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18, All Season |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |