VOLKSWAGEN Touareg 3.0L V6 TDI Bluemotion 8AT AWD (262 HP)
2014–2019
257
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 257bhp |
| Power | 192kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 697L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |