VOLKSWAGEN Touareg 3.0L V6 TDI Technology Terrain Tech 8AT AWD (245 HP)
2010–2014
241
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 549Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 2203kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |