VOLKSWAGEN Touareg 3.2L V6 6MT AWD (220 HP)
2002–2007
216
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3189cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 18.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2164kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |