VOLKSWAGEN Touareg 3.6L V6 FSI 8AT AWD (280 HP)
2014–2019
280
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 280bhp |
| Power | 209kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 2137kg |
| Boot Capacity | 697L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |