VOLKSWAGEN Touareg 4.2L V8 6AT AWD (310 HP)
2002–2007
306
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 20.3L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2217kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |