VOLKSWAGEN Touareg 4.2L V8 FSI 6AT AWD (345 HP)
2007–2010
345
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 234km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2307kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |