VOLKSWAGEN Touareg 4.2L V8 TDI 8AT AWD (340 HP)
2014–2019
335
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4134cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 2297kg |
| Boot Capacity | 697L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |