VOLKSWAGEN Touareg 5.0L V10 TDI 6AT AWD (310 HP)
2007–2010
308
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4921cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 231km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2577kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |