VOLKSWAGEN Touareg 6.0L W12 6MT AWD (450 HP)
2002–2007
444
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2380kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |