VOLKSWAGEN Touran 1.0L TSI 6MT FWD (116 HP)
2015–
114
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |