VOLKSWAGEN Touran 1.4L TSI 7AT FWD (170 HP)
2010–2015
168
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 213km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1567kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |