VOLKSWAGEN Touran 1.4L TSI BlueMotion 7AT FWD (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1478kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |