VOLKSWAGEN Touran 1.4L TSI EcoFuel 6MT FWD (150 HP)
2010–2015
148
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |