VOLKSWAGEN Touran 1.8L TSI 7AT FWD (180 HP)
2015–
178
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1466kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |