VOLKSWAGEN Touran 2.0L EcoFuel 5MT (109 HP)
2006–2010
107
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1538kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |