VOLKSWAGEN Touran 2.0L TDI SCR 6MT FWD (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4526mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2791mm |
| Kerb Weight | 1552kg |
| Boot Capacity | 835L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |