VOLKSWAGEN Transporter Kombi (T6) 2.0L TDI 5MT FWD (102 HP)
2015–
101
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2137kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |