VOLKSWAGEN Transporter Kombi (T6) 2.0L TDI 6MT FWD (84 HP)
2015–
83
bhp
Power
21.1
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.1s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2137kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |