VOLKSWAGEN Transporter Kombi (T6) 2.0L TSI 4MOTION 7AT AWD (150 HP)
2015–
201
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 2163kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |